Deratizátor je člověk, který je zodpovědný za identifikování různých škůdců a také za jejich likvidaci, a to jak z obytných, tak komerčních či průmyslových prostor. Tito škůdci mohou zahrnovat mravence, švábi, štěnice, komáry, termity, ale také hlodavce, jako jsou myši, krysy nebo potkani. K hubení škůdců používají deratizátoři různé chemické pesticidy, návnady, pasti a další techniky a metody, které zajišťují spolehlivé vyhubení škůdců.
Deratizátoři musí mít velké odborné znalosti ohledně škůdců, s kterými se mohou setkat, pokud prozkoumávají zamořené místo. Identifikace škůdce je důležitá pro to, aby poté byla zvolena správná metoda k tomu, aby byl škůdce vyhuben.
Poté, co deratizátor identifikuje škůdce, vypracuje si plán ošetření prostor. Nejedná se jen o úspěšné vyhubení, plán likvidace je důležité i přizpůsobit potřebám toho, kdo nemovitosti vlastní. Proces ošetření má samozřejmě na vlastníka nemovitosti velký dopad. Obvykle musí být během toho, co likvidace probíhá budova prázdná.
Součástí je také edukace klientů o další prevenci před zamoření škůdci. Deratizátor je může pomoci o tom, jaké vhodné techniky a metody použít, aby se zabránilo opětovnému zamoření. Podává jim pokyny k hygienickým postupům a úpravám nemovitosti tak, aby se předcházelo další přítomnosti škůdců.
Samozřejmě, součástí práce deratizátora je i neustálé školení. Deratizátoři musí mít neustále aktuální informace o metodách, technikách ale také předpisech a legislativě. Deratizace totiž podléhá různým vyhláškám a zákonům, kterými se musí řídit. Mimo to také probíhá jejich vzdělávání v oblasti rozvoje zaměstnání. Mohou se účastnit různých workshopů, průmyslových konferencí nebo sebevzdělávání.
Pokud máte podezření, že je váš dům napadený škůdci, neváhejte a vyhledejte služeb deratizátora, který vám nemovitost zkontroluje a případně zajistí deratizaci.