O výhodách a nevýhodách točitého schodiště

by
O výhodách a nevýhodách točitého schodiště


Uvažujete o výstavbě točitých schodů ve vašem domě? Pak bychom si tu mohli společně probrat některé přednosti i nevýhody tohoto řešení.

Nepotřebujete mnoho místa – k výstavbě točitého schodiště vystačíte jen s velmi omezeným prostorem. V podstatě potřebujete jen metr čtvereční, případně trochu větší rozměr na libovolném místě v obytném prostoru, zcela nezávislý na dalších stavebních prvcích, jako jsou podpěry, klenby, překlady apod. Točité schody lze vystavět i ve více patrech najednou, které propojíte jen jedním schodišťovým tubusem, navíc to vypadá zajímavě i z estetického hlediska. Pravdou je, že točité schody patří k nejzajímavějším architektonickým prvkům ve všech objektech.

točité schody

Zbrklá chůze se nevyplácí – po točitých schodech ale musíte umět dobře chodit. Zužující se stupně mohou přinášet některým lidem problémy, zvláště u malých průměrů schodišťového tubusu. Musíte tudy také našlapovat velmi opatrně a pomalu a nebýt příliš zbrklí, což se stává například u rozdivočelých dětí, které tu pak mohou ze schodů padat a způsobit si bolestivé úrazy.

schody v domě

Jehlové podpatky – obecně se doporučuje stavět točité schody do míst, kde předpokládáte chůzi naboso nebo v ponožkách. Bosé chodidlo je velmi citlivé a hlavně dokonale stavěné, takže vám většinou zabrání v pádu ze schodů, ale jakmile nazujete boty s tvrdou podrážkou, a zejména nestabilní vysoké podpatky, můžete tu mít vážný problém zejména při chůzi ze schodů směrem dolů.

Stěhování objemných břemen – přestěhovat po točitém schodišti velkou chladničku, starožitnou postel nebo velký psací stůl se vám nemusí podařit, na to byste měli zavčasu pamatovat a stěhování buď zařídit jinou cestou, například skrze okno či balkon, anebo tyto předměty do horních pater neumísťovat. V současné době to ovšem usnadňuje i rozebíratelný nábytek, který se dá přestěhovat skrze točité schody velmi snadno.