Header Image - Cannyon is a clean WordPress theme

Category Archives

4 Articles

Senioři bijí na poplach

by
Senioři bijí na poplach


O tom, že se stát nepředá na důchodech s odkazem na to, že nemá na neustálé zvyšování důchodů už dávno peníze, se toho už namluvilo a napsalo dost. Takže opakovat se a psát o tom, jak je dnešní vláda krutá a že tohle by se za pana B. nestalo, protože pan B. byl a je dobrý člověk, který nedopustí, aby český lid včetně starší generace strádal, nebudu. Bylo by to nošení dříví do lesa.

Ale současná vláda nejen že bere důchodce podle jejich mínění příliš u úst. Nebo u huby, jak se říká daleko častěji. Hodlá jim prý škodit ještě daleko víc. Jenom si představte, co chce vláda našim stařečkům ještě udělat! Momentálně se projednává novela zákona o obalech, a v souvislosti s touto se předpokládá, že by se měl zavést recyklační poplatek, jímž by se mělo snížit množství tištěných letáků.

nabídka obchodu

Ministerstvo to myslí, aspoň podle mého názoru, dobře. Vždyť se jenom podívejte, kolik letáků z různých obchodů zřejmě dnes a denně nalézáte ve svých poštovních schránkách. Aspoň u nás je tomu tak. A další štosy podobných letáků leží v obchodech k volnému použití, aby pak se změnou akcí skončily po maximálně jediném použití vyhozené.

Ovšem zatímco mně připadá názor ministerstva životního prostředí usilující o omezení množství tištěných letáků více než rozumný, Rada seniorů ČR tento můj a ministerský názor nesdílí a senioři už teprve ne. Protože prý každý třetí senior nakupuje pravidelně právě podle letáků a devět z deseti českých seniorů tak činí aspoň někdy. A tři čtvrtiny lidí ve věku nad šedesát let prý preferují tyto letáky nad elektronicky rozesílanými nabídkami a naprostá většina lidí ve věku nad sedmdesát let je má za důležitý informační zdroj, o který dotyční nechtějí přijít.

pár seniorů

Letáků ubylo a ubývá kvůli ceně papíru. Dnes jich jsou tištěny už ‚jenom‘ asi čtyři miliardy kusů ročně, a to je dvacet tisíc tun zbytečného odpadu ročně. A když se zavede od příštího roku ještě recyklační poplatek, bojí se starší spoluobčané, že o své letáky přijdou. Protože nemají počítače, chytré telefony ani internet.

A že by si do obchodů zašli a podívali se na ceny na regálech? To by je asi moc zatěžovalo, že? A tak už se mluví o omezování svobodného přístupu k informacím a sociální diskriminaci seniorů. Protože možná dostanou o pár letáků od obchodníků míň.

Móda v politice

by
Móda v politice


Já si myslím, že politiky je docela vÅ¡ude dost, ale také hlavnÄ› záleží na vás, jestli vás politika baví a jestli se o politiku chcete zajímat. Jestli vlastnÄ› máte zájem o politiku, abyste se dozvÄ›dÄ›li také různé nové informace. MÄ› samotnou politika tak moc nikdy nebrala, ale v poslední dobÄ›, jak se stále nÄ›kdo mezi sebou hádá, tak mě to zaÄíná docela bavit. PÅ™ijde mi to takové vtipné a docela až cirkus. VÅ¡ichni víme, že cirkusy jsou v dneÅ¡ní dobÄ› zakázané, že se asi nemají chovat zvířata v cirkuse a tak podobnÄ› a mnÄ› tohle nevadí. A samozÅ™ejmÄ› tohle podporuji, protože mám ráda zvířata a nechci, aby byla takhle Å¡karedÄ› cviÄená jenom pro radost ÄlovÄ›ka.

Politika se musí pochopit.

Tohle mi pÅ™ijde nepatÅ™iÄné, ale vlastnÄ› když se takhle kouknu na ten cirkus, tak mi to pÅ™ijde trochu jak cviÄená opice. Takže si myslím, že cirkus s politikou má nÄ›co hodnÄ› spoleÄného, ale abych zase nebyla tak zlá, tak Å™eknu, že nÄ›kdy je to v politice opravdu skvÄ›lé. Také jsem si kdysi říkala, že bych chtÄ›la být politiÄka, jenomže potom, když vidím, jak tÅ™eba lidé na politiku nadávají a celkovÄ› na politiky a vÅ¡echno okolo, tak jsem si Å™ekla, že než abych byla propírána jako nÄ›jaká divná nebo Å¡karedá politiÄka.

Politika se řeší všude.

Že radÄ›ji se tohoto snu vzdám. VždyÅ¥ kolikrát slýchám a Ätu že různí lidé také politiku haní kvůli tomu, že tÅ™eba nÄ›jaká politiÄka má Å¡karedé obleÄení, nebo že má zastaralé obleÄení a nebo že politik má úplnÄ› starý oblek, proÄ musí se Å™eÅ¡it v politice obleÄení a móda, když vlastnÄ› v politice se Å™eší úplnÄ› nÄ›co jiného? Podle mého názoru v politice se Å™eší stát a normálnÄ› vláda, a ne aby tady nÄ›kdo hledÄ›l na to, jaké obleÄení nosí politiÄka a nebo jaký oblek má politik. Potom také tady jsou stále debaty o tom, kolik utrácí politici za jídlo a nebo jaké mají kantýny. MÄ› tohle normální rozhodnÄ› nepÅ™ijde a myslím, že nejsem jediná. 

Lze v dnešní době zfalšovat volby?

by

V naší zemi probíhají volby prakticky každý rok, ať už jde o ty krajské, senátní, prezidentské, nebo do poslanecké sněmovny. Ty poslední jsou pak z hlediska vývoje státu zdaleka nejdůležitější, avšak běžný občan pocítí také dopad komunálních voleb do krajských zastupitelstev. Je tedy jen pochopitelné, že se prakticky pokaždé ozvou lidé, většinou volící neúspěšnou stranu či kandidáta, kteří tvrdí, že volby byly zfalšované. Často se mluví o podvodech s hlasovacími lístky, avšak je zde otázkou, jak moc reálné něco takového je.

 

rozhodování před volbami

 

V první řadě je nutné si uvědomit, že existuje řada zákonných opatření, které mají něčemu takovému zabránit. Jedním z nich je přítomnost nezávislého pozorovatele, dalším je pak zapečetění urny a uzamčení volební místnosti ihned po skončení volebního dne. Během sčítání hlasů jsou také na místě přítomni pozorovatelé, kteří mají zabránit tomu, aby se s výsledky nějakým způsobem manipulovalo. Čím důležitější volby jsou, tím jsou tato opatření přísnější. Nezdá se tedy, že by manipulace s volebními lístky byla možná.

 

To však neznamená, že by se kandidáti nesnažili zvrátit volby ve svůj prospěch, a to často i nezákonnými prostředky. Typickým příkladem může být očerňování protikandidáta. I když se totiž pak přijde na to, že ona obvinění nejsou ani zdaleka pravdivá, stále se najdou lidé, kteří jim budou věřit a podle toho také volit.

 

házení hlasů do urny

 

Ve volebních spotech i letácích se pak používá mnoho psychologických triků, které známe z reklam. To samozřejmě není nic nezákonného, avšak fakt, že takovéto ovlivňování podvědomí voličů může mít na výsledek voleb značný vliv, rozhodně stojí za zamyšlení.

 

Celkově lze tedy říci, že ačkoliv přímé podvody nejsou příliš pravděpodobné, rozhodně to neznamená, že zde nenajdeme na všech úrovních různé nekalé praktiky, mnohdy balancující na hraně zákona. Toto jednání lze pozorovat napříč celým politickým spektrem, nelze tedy říci, že by v tomto byla jedna strana lepší, než druhá. Na nás však je, abychom se tím nenechali ovlivnit a volili skutečně jen na základě prokázaných faktů.

Proč chodit volit

by
Proč chodit volit


Každý ví, že u nás má volební právo. Využít ho může každý nad 18 let. Každý obÄan zde může volit do obecních zastupitelstev, co Senátu, poslanecké snÄ›movny, i do evropského parlamentu. Volíme si také prezidenta. Nechat se zvolit může každý, který dosáhl vÄ›ku pro pasivní volební právo, které se liší podle toho, kam chce ÄlovÄ›k kandidovat. O volby by se každý mÄ›l zajímat co nejdříve, protože jen díky tomu si ÄlovÄ›k udÄ›lá svůj vlastní názor na politickou scénu.

politik Å™eÄník

Asi nikomu neuniklo, že obÄané u nás volí do Parlamentu víceménÄ› ty stejné strany už 30 let. Těžko říct proÄ tomu tak je. Už mnohokrát jsme se mohli pÅ™esvÄ›dÄit, že pÅ™edvolební sliby jsou jen vábniÄky pro získání co nejvÄ›tšího poÄtu hlasů. V politice se snad nenajde nikdo, komu by záleželo na voliÄích. A pÅ™esto potom jde volit minimum lidí, a pÅ™esto zvolí tutéž stranu, která už v minulosti ukázala, jak jí na voliÄích záleží. Malé a novÄ› vznikající strany v podstatÄ› nemají Å¡anci být zvoleny. Je to kvůli volební kampani, kterou mají velké politické strany placeny přímo královsky ze státní kasy. Jim tak nemůže nová strana konkurovat. Její kampaň je totiž závislá pÅ™edevším na darech od obÄanů. A je vÅ¡em jasné, že obÄané dnes více než kdy jindy mají problémy s placením svých životních nákladů, a nemají tak penÄ›z nazbyt.

K volbám bychom chodit měli
Jen málokdo si opravdu uvÄ›domuje, jak volby ovlivňují naÅ¡e životy. Každý by si mÄ›l pÅ™eÄíst Ústavu, aby vidÄ›l Äerné na bílém, jaké pravomoci náš Parlament a prezident mají. Mnoho lidí by se velmi divilo co vÅ¡echno jejich hlas může ovlivnit. Být lhostejní k volbám se zkrátka nevyplácí, protože můžete dát hlas nÄ›komu, kdo se bude podílet na tom, že vám pÄ›knÄ› ztíží život.

možnosti volby

AktuálnÄ› se půlka republiky hádá o tom, kdo vlastnÄ› může za obrovský růst cen. A ano, je to vláda. StaÄí zvednout danÄ›, a ty se okamžitÄ› promítnou do cen zboží a služeb. A vždycky to zaplatí koncový zákazník – tedy (ne)voliÄ.